Výkonový zesilovač REX 500

K dispozici ve stříbrné nebo černé barvě

Zjednodušený masivní výkon

Vlajková loď společnosti Balanced Audio Technology, polovodičový výkonový zesilovač REX 500, představuje vyvrcholení desetiletého úsilí společnosti o zvukovou a technickou dokonalost. Victor Khomenko, hlavní konstruktér BAT, poznamenává, že obrovský výkon přístroje je do značné míry akademický. „BAT nikdy nenavrhoval pouze pro výkon a já jsem nejvíce hrdý na elegantní jednoduchost, s jakou REX 500 tento výkon poskytuje,“ říká. Pro ty, kteří vyžadují čísla, stereo REX 500 produkuje 500 W/kanál do osmi ohmů a 1000 W/kanál do čtyř ohmů. V monofonní konfiguraci řekněme, že výkon je více než dostatečný.

Výhody puristického přístupu

Skutečná dual-mono konstrukce s nezávislými kanálovými sestavami, napájecími transformátory a samostatnými napájecími kabely pro levý a pravý kanál, REX 500 se drží puristického přístupu, který nabízí výhody v podobě zvukového podání, hloubky, dynamiky a vhledu. Zesilovací stupně REX 500 se vyznačují nejvyšším proudovým výkonem, jakého kdy bylo dosaženo v konstrukci s technologií Balanced Audio. REX 500 také využívá novou topologii napájecího zdroje (Push SuperPak) a největší SuperPak (měřeno zásobou energie) ze všech produktů v historii BAT.

Ochranný obvod bez pojistek

REX 500 obsahuje nový ochranný obvod, který eliminuje nutnost výměny vnitřních pojistek. Mnozí z nás už někdy upustili přenosku na desku s příliš vysoce nastavenou hlasitostí nebo nechtěně zkratovali reproduktorové kabely při jejich výměně. Pokud uděláte chybu, můžete REX 500 resetovat stisknutím tlačítka na zadním panelu. To je vše. Eliminace vnitřních pojistek také umožňuje, aby REX 500 zvládl vyšší proudy, aniž by to narušilo provoz obvodu. Ve skutečnosti je nejlépe znějící pojistka bez pojistky.

Pouze dva stupně zisku

Elegantní signálová cesta REX 500 se řídí puristickým přístupem technologie Balanced Audio Technology, která používá nulovou globální zpětnou vazbu, aby dosáhla cílů široké šířky pásma a linearity obvodu. Celý obvod zesilovače se skládá pouze ze dvou bloků zesílení. Ačkoli teoretickým ideálem pro jakýkoli výkonový zesilovač je mít pouze jeden blok zesílení, toho bylo dosaženo pouze u zesilovačů s nízkým výkonem. Překonáním tohoto omezení je REX 500 – plně vyvážený od vstupu po výstup – v zenitu jednoduchosti moderní konstrukce výkonových zesilovačů.

Zesilovač MOSFET s N-kanálem

Obvod REX 500 je zcela založen na N-kanálových tranzistorech MOSFET. Ačkoli se ve výkonových zesilovačích tradičně používají komplementární N- a P-kanálové tranzistory ve výstupním stupni, trpí zásadní nevýhodou: P-kanálové tranzistory jsou ze své podstaty horší než jejich N-kanáloví bratři. Při použití tranzistorů s tak velkým rozdílem rychlostí nikdy nedosáhnete dokonalé symetrie. V REX 500 jsou obě strany křivky zpracovávány identickými tranzistory v identické konfiguraci obvodu.

Inteligentní upgradovatelnost

BAT poskytuje transparentní cestu upgradu, která umožňuje majiteli stereofonního REX 500 kdykoli jej snadno převést na monoblok. U modelu REX 500 může uživatel změnit svůj stávající REX 500 na monoblok a poté si objednat druhý REX 500, který mu bude vyhovovat. Díky přidanému dodávání proudu je zvuk monobloků REX 500 bezproblémový – a více se podobá zvuku studiové nahrávky.

Návrh zesilovače Solid State

REX 500 představuje vrchol polovodičové konstrukce BAT – od mimořádného výkonu až po klid, který zajišťuje eliminace pojistek. Přidejte k tomu jednoduchost obvodu, který obsahuje pouze dva bloky zesílení, nulovou zpětnou vazbu a čistou symetrii, kterou poskytuje použití pouze vynikajících N-kanálových tranzistorů pro zesílení, a pochopíte, proč je tento výrobek jedinečný.

Výkonový zesilovač REX 500

Technické údaje

Výstup na kanál při 8Ω/4Ω
500W / 1000W

Bezpojistkový ochranný obvod

SuperPak+ třetí generace 

Dvoustupňová signálová cesta 

Skutečné duální monofonní provedení
(se samostatnými napájecími kabely pro každý kanál)

Vstupní impedance – stereo verze
215kΩ

Vstupní impedance – monofonní verze
108kΩ

Plně symetrický od vstupu k výstupu

Široká pásma
3Hz až 250KHz

Rychlost přeběhu
200V/uS

Symetrický design
(N-kanálové tranzistory MOSFET jsou použity všude)

Nulová globální zpětná vazba

Vysokoproudý diferenciální řídicí stupeň

Spotřeba energie (klidový příkon/maximální příkon)
400 W / 3000 W

Rozměry
480 x 254 x 600mm

Hmotnost
63,5 kg